Historie a vývoj tiskáren
Historie laserových tiskáren
První laserovou tiskárnu vyrobila firma IBM v roce 1975, ale byly to obří tiskárny pro sálové počítače, které jste si nemohli odnést domů ke svému PC. Až v roce 1984 představila společnost HP první tiskárnu HP Laserjet – první laserovou tiskárnu, která byla určena pro použití doma a v kanceláři. Původní laserová technologie byla nazvána EARS a vyvinuly ji laboratoře firmy Xerox v Palo Alto (USA). Inženýr Xeroxu Gary Starkweather upravil kopírovací technologii xerox přidáním laserového paprsku a položil základy laserového tisku. Byla to ale až IBM, která technologii aplikovala do tiskárny a v roce 1976 došlo poprvé k nasaazení laserového tisku v praxi, bylo to v účetním oddělení F. W. Woolworth’s North American data center v Milwaukee. V roce 1979 už dovedla tiskárna IBM 3800 vytisknout 20 000 řádků za minutu, první Laserjet od Hewlett Packard dokázal v roce 1984 tisknout v rozlišení 300 dpi a jeho původní cena byla 3600 dolarů. O rok později byly laserové tiskárny k dispozici i pro platformu Apple. Cenu 1000 dolarů prolomila laserová tiskárna v roce 1990, o tři roky později přišla firma HP s první barevnou laserovou tiskárnou.
Historie jehličkových tiskáren
Počátek použítí jehličkového tisku můžeme nalézt v roce 1964, konkrétně při Olympijských hrách v Tokiu. Pro tyto Hry vyvinula japonská firma Seikosha, která byla oficiálním časoměřičem, malou a praktickou jehličkovou tiskárnu, která umožňovala pořadatelům i novinářům získávat informace z časomíry olmypijských soutěží vevelmi krátkém čase. Úspěch jehličkového tisku byl takový, že firma Seikosha dokonce na základě názvu tiskárny (EP-01) založila dceřinou společnost Epson (syn EP), která se pak stala na dlouhá léta lídrem trhu s jehličkovými tiskárnami. První sériově vyráběná tiskárna Electronic printer 101 (EP-101) přišla na trh v roce 1968, první devítijehličkovou tiskárnu vyvinula firma Epson v roce 1978. Barevné jehličkové tiskárny však pro svou nízkou kvalitu tisku nikdy nedošly většího rozšíření. Ke konci osmdesátých let 20. století byly 24-jehličkové tiskárny na vrcholu svého rozšíření. V následujících letech je ale velmi rychle vytlačily z trhu nastupující technologie inkoustového a laserového tisku.
Historie inkoustových tiskáren
Princip inkoustového tisku byl vynalezen v sedmdesátých letech, kdy se inženýři snažili nahradit nekvalitní grafický jehličkový tisk něčím kvalitnějším. Největší problém spočíval v dostatečné kontrole toku inkoustu na papír a také dostatečné ochraně tiskové hlavy před zaschnutím inkoustu. Od začátku devadesátých let dvacátého století klesla cena inkoustových tiskáren pod 1000 dolarů a v oblasti barevného tisku se postupně stala pro domácí a kancelářské použití dominantní po celém světě. Její oblíbenost navíc stoupla s příchodem renovace tonerů, která už tak levný tisk ještě zefektivnila a umožnila využívat výhod tisku opravdu všem. S rozvojem digitální fotografie navíc inkoustové tiskárny získaly další pole působnosti a fotografové si tak mohou opět tvořit papírové fotografie v pohodlí domova, ovšem v průmyslové kvalitě.
zdroje:
https://www.kopirky.com/princip-a-historie-laserove-tiskarny/
https://www.kopirky.com/princip-a-historie-jehlickove-tiskarny/
https://www.kopirky.com/princip-a-historie-inkoustovych-tiskaren/
Anketa
Jak se vám líbí grafické zpracování článku?
Ano, líbí se mi. (29)
Ne, nelíbí se mi. (32)
Celkový počet hlasů: 70
Anketa
Získali jste nějaké nové informace a jak hodnotíte vypracování po stránce obsahu?
Získal/a jsem nové informace a obsahově to stačí (26)
Nezískal/a jsem nové informace, protože je to obsahově slabé (13)
Žádné informace jsem nezískal/a, ale obsahově je to dobré (4)
Informace jsem získal/a, ale zlepšil/a bych obsah článku (11)
Celkový počet hlasů: 54
Anketa
Přineslo mi toto téma něco nového?
Všechno už jsem znal/a, nic nového (7)
Dozvěděl/a jsem se něco nového (27)
Už jsem o tom četl/a, ale v článku byly informace, které jsem nevěděl/a (8)
Nikdy jsem o tom nečetl/a a proto jsem zíksal/a nové informace (8)
Celkový počet hlasů: 50
Anketa
Jak se vám líbí vzhled odkazů na další témata a jsou funkční?
Vzhled nadpisů se mi líbí, i ostatní odkazy na témata jsou funkční (8)
Odkazy na další články nejsou plně funkční, ale nadpisy mají hezké (4)
Nelíbí se mi vzhled nadpisů, ale odkazy fungují (24)
Vzhledy nadpisů jsou normální a články fungují dobře (10)
Celkový počet hlasů: 46